Z dzieckiem w samolocie?

Podróże z dzieckiem dalekie i bliskie

Z dzieckiem w samolocie?


Dla najmłodszych pasażerów lot samolotem, w szczególności ten pierwszy jest ogromnym przeżyciem, ale też jedną wielką niewiadomą.

 

Jak zachowują się dzieci podczas pierwszego lotu samolotem ?

Dla najmłodszych pasażerów lot samolotem, w szczególności ten pierwszy jest ogromnym przeżyciem, ale też jedną wielką niewiadomą. Dlatego właśnie warto oswoić dziecko z tematem podróży i przygotować na to, co będzie się działo, opowiadając krok po kroku jak wygląda odprawa na lotnisku i sam lot. Zdecydowana większość dzieci odczuwa ogromną ekscytację w związku z pierwszym lotem, a nie strach. 
 
Zachowanie dziecka podczas samego lotu to już indywidualna sprawa raczej związana z cechami charakteru. Jedno dziecko szybko zintegruje się z rówieśnikami siedzącymi obok, inne będzie wolało bawić się z rodzicami lub po prostu grzecznie będzie sobie spało. Warto jest wybrać dla dziecka miejsce przy oknie tak, by mogło obserwować zmieniający się krajobraz podczas startu i lądowania. Pamiętajmy jednak, że dziecko, które podróżuje przed drugimi urodzinami tzw. infant nie ma swojego miejsca w samolocie – siedzi na kolanach u rodzica, ani nie przysługuje mu bagaż. Oczywiście składany wózek można bez najmniejszego problemu zabrać ze sobą bezpłatnie i oddać go obsłudze dopiero w momencie wsiadania na pokład. Koniecznie trzeba pamiętać by przygotować dla malucha na czas lotu picie i jedzenie, ale też lizaki czy cukierki, które pomogą odetkać uszy podczas gwałtownych zmian ciśnienia, ale również cieplejsze ubranie i skarpetki, na wypadek gdyby klimatyzacja dała nam się we znaki lub gdyby klimat naszego miejsca docelowego znacząco różnił się od tego, który panuje w miejscu naszego zamieszkania.  Absolutnie nie można zapomnieć o czymś, co zapewni dziecku rozrywkę na pokładzie w trakcie nudnego z punktu widzenia malucha lotu czyli książeczki, ukochaną przytulankę, kolorowanki, mini gry podróżne, mini łamigłówki czy nawet tablet z bajkami. Jeśli z małym dzieckiem podróżuje tylko jeden rodzic warto zabrać ze sobą chustę do noszenia dziecka, tak aby mieć wolne ręce do noszenia bagażu.

Pierwsza podróż z dzieckiem nie musi być stresem dla rodziców, pod warunkiem oczywiście, że dobrze się do niej przygotujemy, a pasję do podróżowania zdecydowanie warto zaszczepiać od najmłodszych lat.

Czy można z małym dzieckiem jechać do egzotycznego kraju/za granicę?

Oczywiście! Podróże kształcą, pobudzają wyobraźnię i poszerzają horyzonty. Dają nam możliwość poznania innych fascynujących kultur i zawierania nowych znajomości, kto wie, może nawet takich na całe życie. Nie odbierajmy dzieciom radości z poznawania tego, co nowe i nieznane ! Podróżujmy razem z nimi!

Wystarczy odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu, tak by nie przysparzał nam on niepotrzebnego stresu. Przede wszystkim jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia naszego dziecka każdą podróż skonsultujmy z naszym pediatrą. Sprawdźmy koniecznie czy w kraju do którego się wybieramy wymagane lub zalecane są jakieś szczepienia. Warto z takimi informacjami zapoznać się z dużym wyprzedzeniem przed wyjazdem, tak aby móc na spokojnie te szczepienia w odpowiedniej placówce zaplanować. Częstym pytaniem jakie zadają sobie rodzice przed dalszą wycieczką jest, co dziecko będzie jadło. Oczywiście w przypadku niemowląt będących na mleku czy słoiczkach, które można kupić na całym świecie nie ma najmniejszego problemu. Większym dzieciom dajmy szansę skosztowania lokalnej kuchni, a może wyrosną z nich prawdziwi smakosze. Wielu rodziców obawia się o wysokie temperatury i klimat panujących w egzotycznych zakątkach świata. Pamiętajmy, że wszędzie da się znaleźć kawałek cienia, chociażby pod palmą, a jeśli wyposażymy naszą pociechę w nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i dobry krem z filtrem słońce będzie czystą radością. Każda wycieczka zorganizowana zawiera ubezpieczenie zdrowotne w wariancie podstawowym, jednak nie zapominajmy o możliwości dokupienia ubezpieczenia od rezygnacji z podróży. Wiemy dobrze, że dzieci chorują często w najmniej odpowiednich momentach. Zabezpieczmy się więc przed takim zdarzeniem, zapewniając sobie zwrot znacznej części lub całości wpłaconej kwoty – w zależności od typu wykupionego ubezpieczenia.

Oczywistym jest, że inne destynacje i hotele wybieramy na podróż ze dwoje czy z przyjaciółmi, a inne na typowe rodzinne wakacje. Na szczęście na całym świecie jest całe mnóstwo fantastycznych rodzinnych ośrodków, w których ilość rozrywek dla dzieci nie pozwoli im się nudzić nawet przez chwilę. Od doskonale wyposażonych placów zabaw, poprzez animacje, gry i zabawy, aż do wspaniałych aquaparków z ogromem wodnych atrakcji. Nie zapominajmy, o tym, że wypoczynek w takim resorcie to ogromna frajda dla dzieci, ale również chwila wytchnienia dla rodziców. Z pewnością czas spędzony wśród rówieśników na dobrej zabawie uczyni takie wakacje niezapomnianymi.
 

Dominika Sasin PODRÓŻOTEKA

ul. Grupy AK Północ 2 lokal 9
00-713 Warszawa

tel / fax: 22 403 99 09, kom. 780 545 258

www.podrozoteka.pl

Zamknij