Jak się spakować na podróż z dzieckiem?


Gdy podróżujemy sami, na ogół nie mamy problemu ze spakowaniem się. Wiemy, co będzie nam potrzebne. Jednak gdy wybieramy się w podróż z dzieckiem, sprawy się komplikują. Im dziecko jest mniejsze, tym większa odpowiedzialność spada na nas – rodziców. Co zatem warto zabrać w podróż z dzieckiem? Każdy rodzic wie, że nie jest to prosta sprawa.

 

Co spakować na podróż z niemowlakiem?

Jeśli podróżujesz samolotem, obowiązują Cię ograniczenia co do wymiarów bagażu oraz zakaz wnoszenia na pokład niektórych rzeczy. Na pewno musisz wziąć picie i jedzenie dla dziecka, dobrze zapakowane, aby nic się nie wylało. Powinieneś je mieć pod ręką. Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, zabierz wodę rozlaną do 2 butelek.
Pamiętaj też o pieluchach, zabawkach, kocyku i zapasowych ubrankach na zmianę. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz zabrać wszystko, co wydaje Ci się potrzebne, znając swoje dziecko. Kieruj się zasadą, że pieluch i zabawek nigdy za mało. Tym bardziej, że często na miejscu pieluchy mogą okazać się dużo droższe niż w Polsce.
Zabezpiecz się na ewentualne zmiany pogody, abyś mógł w każdej chwili przebrać dziecko. Upewnij się, czy w miejscu, do którego jedziecie, będziesz mógł wyprać rzeczy. Jeśli nie, musisz wziąć ze sobą tyle ubrań, aby starczyło na cały wyjazd, uwzględniając zmiany aury.

Sprawdź również wcześniej, czy miejsce, do którego jedziecie, będzie przystosowane do kąpania dziecka. Jeśli nie, spakuj mały dmuchany basen albo wanienkę.
Powinieneś też zabezpieczyć się na wypadek chorób i drobnych urazów. Weź pod uwagę nie tylko dolegliwości, na które najczęściej cierpi Twoje dziecko, ale także specyfikę miejsca, do którego jedziecie. Dobrze wyposażona apteczka może Ci zaoszczędzić sporo stresów: warto zaopatrzyć się np. w krople na kolkę czy żel na ząbkowanie.

Jak się przygotować do podróży z większym dzieckiem?

Jeśli Twoje dziecko jest na tyle duże, że może Ci pomóc w pakowaniu, skorzystaj z tego. Zawsze możesz się spytać, czy uważa, że dana rzecz przyda mu się w podróży. Pamiętaj jednak o tym, że to Ty musisz zawczasu przewidzieć wszystkie sytuacje – takie jak nagłe załamanie czy zmiana pogody – i zabezpieczyć się na wypadek ich wystąpienia.

Samolot

Nie musisz się martwić zakazem wnoszenia na pokład płynów o objętości większej niż 100 ml. Dzieci ta zasada nie obowiązuje. Natomiast ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego – już tak. Dlatego czasami warto włożyć na siebie kurtkę czy płaszcz, które zajmowałyby za dużo miejsca w walizce.
Dzieci przeważnie się nudzą podczas lotu, zwłaszcza jeśli trwa on dłużej. Musisz pamiętać, że jedna zabawka to na pewno za mało.
Poza tym powinieneś wziąć do samolotu coś cieplejszego do ubrania lub kocyk – często klimatyzacja działa zbyt mocno i robi się po prostu zimno.

Pieniądze i telefon

Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że samo robi zakupy, zaopatrz je w niewielką sumę miejscowej waluty. Będzie mogło sobie kupić coś małego, a jeśli zgubi pieniądze lub – co gorsze – zostanie okradzione, strata nie będzie wielka. Wysokość tej kwoty zależy od cen w miejscu, do którego jedziecie, oraz od pokus tam czyhających.
Jeśli Twoje dziecko ma telefon komórkowy, tablet albo konsolę, to uprzedź je o ewentualnych zagrożeniach. Warto przestrzec dziecko nie tylko przed ewentualną kradzieżą, ale również przed działaniem słońca, wody czy piasku na plaży. Nie zaszkodzi też przypomnieć, że podczas wycieczek w góry albo spacerach po skalistych terenach, lepiej nie trzymać cennych rzeczy w kieszeniach.

Zamknij